Milli Yas Nedir? Ulusal Yas İlan Edildiğinde Ne Olur?

Ülkemizde en son milli yas AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Pazarcık merkezli meydana gelen 6 Şubat depremleri sebebiyle “7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini” açıklamasıyla gerçekleşmişti.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, İsrail’in Gazze’deki hastaneye yönelik saldırısında yaşamını yitirenler için 3 günlük ulusal yas ilan edileceğini açıklaması üzerine; milli yas nedir? sorusu gündem oldu.

MİLLİ YAS NEDİR?

Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün.

Bu günler; o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıldönümü nedeniyle hükümetler tarafından ilan edilir. Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir.

MİLLİ YAS İLAN EDİLDİĞİNDE NE OLUR?

Bayrakların yarıya indirilmesi ve saygı duruşu yaygın olarak gerçekleştirilen eylemlerdir. Genellikle konserler, tiyatrolar ve eğlence amacıyla bir araya gelinen organizasyonlar yas zamanlarında iptal edilir, ertelenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x