Döviz dönüşümlü KKM için daha düşük faiz

Resmi Gazete’de dün yayımlanan tebliğe göre bankalar, döviz dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilecek ancak bu oran, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 85’inden daha düşük olamayacak.

CAZİBESİ AZALSIN ADIMI

Bazı bankalar üç aya kadar KKM hesaplarında yüzde 10-15 arasında faiz veriyor. Resmi Gazete’de dün yayımlanan tebliğle de bankalar, döviz dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilecek ancak bu oran, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 85’inden daha düşük olamayacak. Merkez Bankası bu adımla döviz dönüşümlü kur korumalı mevduata verilen faizin cazibesinin azaltılmasını hedefliyor.

TARİH KOŞULU DEĞİŞTİ

Ayrıca, gerçek kişi dönüşüm hesaplarının tarih koşulunda da teknik değişikliğe gidildi. Yurtiçi yerleşik gerçek kişiler, 30 Kasım 2023 itibarıyla bankalarda mevcut olan , dolar, ve cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek.

Merkez Bankası’nın politika faizinden düşük oranlar uygulanan döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesaplarında, kur farkının banka tarafından ödenecek faiz veya kâr payından yüksek ancak politika faizi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda aradaki farkın tamamı banka tarafından karşılanacak. Kur farkının politika faizi ile hesaplanan tutardan yüksek olması durumunda ise söz konusu destek tutarının, politika faizi ile hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka, üzerindeki kısmı ise TCMB tarafından ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x