Netanyahu: Bazı silahlı Filistinliler hala İsrail içinde

Hamas’ın başlattığı saldırıların ardından Gazze’ye bomba yağdıran İsrail’in Başbakanı İsrail Başbakanı Netanyahu “Bazı silahlı Filistinliler hala İsrail içinde” dedi.

Gazze’ye yönelik hava saldırıları için “daha yeni başladık” ifadesini kullanan Netanyahu, “esir tutulan İsrailliler için her şeyi yapacaklarını” ifade etti.

KARA HAREKATI MESAJI

Öte yandan Netanyahu’nun, ABD Başkanı Joe Biden’a Gazze’ye kara harekatı başlatmaktan başka seçenekleri olmadığını söylediği öne sürüldü.

Axios haber sitesinin Hamas’ın saldırılarının ardından yapılan Biden-Netanyahu telefon görüşmesi hakkında bilgi sahibi İsrailli ve ABD’li kaynaklara dayandırdığı haberine göre görüşmede, Gazze’ye kara harekatı olasılığı ele alındı.

Biden, Gazze’deki İsrailli rehineler konusunu gündeme getirirken, Netanyahu, ABD Başkanı’na “(Gazze’ye) girmeliyiz. Şu anda pazarlık yapamayız.” dedi.

Ülkesinin, Hamas’ın saldırılarına karşılık olarak güç kullanmaktan başka seçeneği olmadığını söyleyen Netanyahu, “bir ülkenin Orta Doğu’da zayıflık gösteremeyeceği” mesajını verdi.

Netanyahu, Lübnan sınırında bir cephe açılmasının endişe verici ancak ülkesinin bu senaryoya hazırlıklı olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra Netanyahu, “caydırıcılığı” yeniden tesis etmek gerektiği vurgusunda bulundu.

BİDEN İKNA ETMEYE ÇALIŞMADI

Kaynaklar, Biden’ın, Gazze’ye kara harekatı yapılmaması konusunda Netanyahu’yu ikna etmeye ya da İsrail Başbakanı üzerinde böyle bir baskı kurmaya çalışmadığını aktardı.

İddialara ilişkin, Beyaz Saray ve İsrail Başbakanlığı, henüz bir açıklama yapmadı. İsrail ordusunun, karadan Gazze şeridine girmesi halinde kayıp verme riskinin artacağı ifade ediliyor.

Ayrıca olası bir kara harekatının, Filistinli sivil can kayıplarının daha da artmasına neden olacağı, bunun da Tel Aviv üzerindeki uluslararası baskıyı artırabileceği değerlendiriliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x