Milyonlarca Asgari Ücretliyi İlgilendiriyor! Herkes 17 Bin TL Maaş Almayacak…

Aralık ayı itibarıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret 17 bin 2 TL olarak açıklanırken, bu ücret “Bir işletmenin çalıştıracağı elemana ödeyebileceği minimum aylık tutar” olarak belirtilmişti.

Birçok insan tarafından asgari ücret, çalışma saatlerinden bağımsız düşünülse de, yasal düzenleme dolayısıyla 45 saatin üzerinde çalışan işçilerin tamamına ek ödeme yapılmak zorunda.

45 SAATİN ÜZERİNDE ÇALIŞIYORSANIZ ASGARİ ÜCRET ÖDENMESİ YASAK

Asgari ücret, haftalık 45 saatlik çalışma için belirlenen minimum tutar olarak dikkat çekerken, bu rakam 2024 yılında ödenecek saatlik ücreti 377 TL 82 kuruşa getirmekte. Ancak İş Kanunu gereği işverenler, 45 saatin üzerinde çalıştırılan asgari ücretli kişilere, fazla çalıştırdığı her bir saat için 566 TL 73 kuruş ödeme yapmak zorunda.

Bir başka deyişle, günlük 9 saat ve haftanın 6 günü çalışan bir işçiye asgari ödeme tutarı olarak 17 bin 2 lira yatırmak kanunen yasaktır.

Bu örnekteki kişi, haftalık 45 saat çalışma süresinden 9 saat daha fazla çalıştığı için, kendisine ödenecek minimum aylık ücret 22 bin 102 TL olmak zorunda.

İş Mahkemeleri, bu noktada açılan davalarda çalışanı haklı bulmakta ve davaya konu süre boyunca ödenen eksik ücretlerin çalışana verilmesi noktasında kararlar almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x