Merkez Bankası kritik veriyi açıkladı: Memur ve emekli maaş zammı şekillendi

Emekliye zam ve memur maaş zammı 3 Ocak Çarşamba günü TÜİK’in Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla refah payı hariç kesinleşecek. Öte yandan Nisan ayından bu yana 7500 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için de düzenleme yapılacak. Taban aylıklar ve refah payı için Meclis düzenlemesi gerekiyor.

6 aylık enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç emekli kök maaş zammı ve memur zam oranı kesinleşecek.

MAAŞ ZAMMLARI İÇİN 3 DÜZENLEME YAPILACAK

Sabah gaazetesinde yer alan habere göre; Ocak 2024’ün ilk yarısında milyonların gelirini artıracak 3 düzenleme birden yapılacak:

  1. SSK, Bağ-Kur emekli kök maaş zammı
  2. En düşük emekli maaşı yeniden belirlenecek
  3. Memur ve memur emeklisi için maaş artışları

Tüm bunların yanında refah payı masada olacak. Refah payı ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi için Meclis düzenlemesi gerekiyor.

MERKEZ BANKASI SON VERİYİ PAYLAŞTI

Merkez Bankası 2023 yılının son anketini paylaştı. Aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayımlandı. Buna göre 2023 yılının tamamı için enflasyon beklentisi yüzde 65,39 oldu. Buna beklentinin gerçekleşmesi durumunda Tüketici Fiyat Endeksi’nin 1866,34 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Tüm bu rakamlara göre;

6 aylık enflasyon beklentisi: Yüzde 38,08

Refah payı hariç hesaplanan SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 38,08

Hesaplanan memur enflasyon farkı: Yüzde 30,26

Toplu sözleşme zammı: Yüzde 15

Hesaplanan memur zammı: Yüzde 49,80 oldu.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?

SSK, Bağ-Kur emeklileri Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere senede 2 kez zam alıyor. 6 aylık enflasyon oranı doğrudan emeklilerin zam oranı oluyor. Son dönemde bu rakamlara ilaveten refah payı da verilmesi öne çıkıyor.

MERKEZ BANKASI’NIN ENFLASYON TAHMİNİ ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİ ARTIRDI

Kasım ayı enflasyon rakamı yüzde 3,28 olurken, 5 aylık enflasyon oranı ise Merkez Bankası’nın 2023 yılı sonu tahminiyle uyumlu bir şekilde yüzde 33,66 olarak kayıtlara geçti. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65, buradan yapılan hesapla 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 37,76 oldu.

Memur ve memur emeklisi de SSK ile Bağ-Kur’lular gibi senede 2 kez zam alıyor. Burada memurlar enflasyon farkına ilaveten toplu sözleşme zammı alıyor. Enflasyon farkı bir önceki dönem verilen toplu sözleşme zammının yeni 6 aylık enflasyon oranından arındırılmış halini ifade ediyor. Bu oran yeni toplu sözleşme zammı ile yeniden hesaplanınca memur zammı ortaya çıkıyor.

EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası’nın son piyasa katılımcıları anketine göre 6 aylık enflasyon rakamların yüzde 38,08 olması bekleniyor.

Emekli maaşı zammı beklenen rakamların gerçekleşmesi durumunda refah payı hariç yüzde 38,08 olacak. Bu rakama memur zammı referans olarak 10-12 puanlık bir refah payı eklenmesi masada olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 11 BİN TL’Yİ BULABİLİR

En düşük emekli maaşı 2023 yılında 2 zam alarak 3500 TL’den 7500 TL’ye yükseltildi. Bu düzeyin altında maaş alan emeklilerin maaşları Hazine desteği ile bu seviyeye tamamlanıyor. Örneğin kök maaşı 6000 TL olan bir emeklinin maaşına önce yüzde 4’lük ek ödeme ekleniyor. Kabaca 6240 TL olan bu tutara 1260 TL de Hazine desteği geliyor ve ödeme 7500 TL olarak yapılıyor.

En düşük emekli maaşı artışı için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Burada kanun teklifi hazırlandıktan sonra Meclis’e sunuluyor. En düşük emekli maaşı için 10 bin ila 11 bin 500 TL rakamları masada bulunuyor.

MEMUR ZAMMI YÜZDE 50’Yİ BULUYOR

Yüzde 65,39’luk son enflasyon tahminine göre hesap yapacak olursak, 6 aylık enflasyon farkının yüzde 30,26 olması bekleniyor. Bu rakam yüzde 15’lik toplu sözleşme zam oranı ile yeniden hesaplandığında yüzde 49,80 rakamı gözü çarpıyor. Yani herşey beklentilere göre ilerlerse memur zammı Ocak ayında yüzde 49,80 olacak.

65 YAŞ, ENGELLİ VE EVDE BAKIM MAAŞI ZAMMI

6 aylık enflasyon memurlar ve emeklilerin maaş artışlarını belirliyor. Burada nihai memur zam oranı da sosyal yardımları doğrudan etkiliyor. Yani sosyal yardımlar yani 65 yaş aylığı, evde bakım parası, engelli maaşı gibi ödemelerde her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşına yapılan zam kadar yükseliyor. Örneğin 6 aylık artış memurlar için yüzde 50 olarak olunca sosyal yardımlar da benzer şekilde artacak.

Merkez Bankası’nın Aralık Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre taban aylıklar, memur maaşları, emekli memur maaşları ve SED ödemeleri tabloları netleşti:

EN DÜŞÜK EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI TABLOSU:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x