Filistinli çocukların sabrı ve gücü bütün dünyaya örnek oluyor

İsrail 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 430’u çocuk, 8 bin 900’ü kadın olmak üzere 30 bin 631 Filistinli öldürüldü, 72 bin 43 kişi yaralandı.

SİVİLLERE SALDIRMAYA DEVAM EDİYORLAR

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den beri 245’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 585 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

ŞEHADET MAKAMININ ÖNEMİNİ VE DEĞERİNİ DAHA BEBEKKEN ÖĞRENİYORLAR

Beş yaşındaki çocuğun babasıyla sohbeti dinleyenleri duygulandırdı. Doğduğu andan itibaren İsrail zulmünü birebir yaşayan çocuklar büyümeden olgunlaşmak zorunda kalıyorlar. Anaokulunda oynayıp eğlendiği arkadaşının şehadet haberini alan çocuk büyük bir metanetle babasına olanları anlatıyor. Oyun arkadaşını kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan çocuğa babası sözleriyle şehadet makamının güzelliğinden bahsediyor ve onu telkin ediyor.

‘İNSANİ ARA’

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 423 Filistinli hayatını kaybetti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x