Fatih Özmen Kimdir, Kaç Yaşında? Ne İş Yapmaktadır?

BirGün’de yer alan habere göre ABD merkezli iş dünyası ve ekonomi dergisi Forbes, ABD’nin en zenginlerini derlediği ‘Forbes 400’ listesini yayınladı. 2023 listesinde teknoloji firmalarının sahiplerinin yükselişi göze çarptı. En zenginler, bir yıl içinde net varlıklarına toplam 500 milyar dolar daha ekledi.

FATİH ÖZMEN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Fatih Özmen, Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) İcra kurulu başkanı ve CEO olarak görev almaktadır. Fatih Özmen ve eşi Eren Özmen, Amerika’nın En Hızlı Büyüyen Özel Şirketlerinden birinin sahibi olarak gündemdeki yerini koruyor. Türkiye’de hayata gözlerini açan ve eski Türk Ulusal Bisiklet Şampiyonu olan Özmen, ABD’nin Reno Üniversitesi (UNR) Elektrik Mühendisliği mezunudur.

Navigasyon ve iniş sistemleri üzerinde yüksek lisans yaparak birçok çalışmada rol almış ve başarılara imza atmıştır. 1994 yılında, Fatih Özmen ve eşi Eren Özmen Sierra Nevada Corporation’ı satın almıştır.

2008 yılında, Sierra Nevada Corporation MicroSat Systems, Inc. ve SpaceDev, Inc. şirketlerini satın alarak yeni bir kulvarda varlığını hissettirmeye başladı. Satın almalar SNC’yi uzay ve havacılıkla ilgili endüstrilerin de içerisine sokmuş oldu. Şirketin son projesi ticari bir uzay taşımacılığı aracı olan Kasım 2016 duyurulan, Dream Chaser uzay aracı oldu.

NASA, Bütünleşik Ticari Tayfa Yeteneği (CCiCap – Commercial Crew Integrated Capability) girişimi çerçevesinde uzay aracını geliştirmesi için Sierra Nevada Corporation’a yaklaşık 385 milyon hibe etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x