Emekliler için en ideal ülke hangisi?

Online yabancı dil öğrenme platformu Preply tarafından yapılan değerlendirme, dünya çapında maliyet artışları ve ekonomik dalgalanmaların emeklilerin çalışma hayatına geri dönmesini etkileyen sebepler arasında yer aldığını gösterdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, “Emeklilik, ülke politikalarıyla, sağlık sistemlerinin durumuyla, ekonomiyle ve ülkelerin emekliliğe bakışıyla doğrudan ilişkili bir konu. Preply olarak emeklilik kavramının nasıl değerlendirildiğini öğrenmek için dünya çapında emeklilik sistemlerini, emeklilerin işe dönme olasılıklarını ve emekliliğe olumlu ve olumsuz bakan ülkeleri araştırdık” dedi.

Online özel ders öğretmenleriyle yabancı dil öğrenmeyi mümkün kılan platform Preply tarafından 45 ülkenin incelenmesiyle gerçekleştirilen araştırma, Slovakya’nın emeklilik için en ideal ekonomiye sahip ülke olduğunu ortaya koydu. 5,4 milyon nüfusuyla dünyanın en düşük yaşam maliyetlerine sahip dördüncü ülkesi konumundaki Slovakya, emeklilerin ek bir işte çalışmadan da yaşamlarını devam ettirebildikleri ülkelerin başında geldi. Slovakya’yı sanayileşmiş ülkelerdeki en ucuz yaşam maliyetlerinden bazılarını sunan Romanya, Brunei ve Hırvatistan izledi.

Refah kavramını belirleyen nüfus, gayrisafi yurt içi hasıla, ekonomik istikrar, sağlık hizmetlerine erişim, yaşam maliyetleri gibi pek çok değişken olduğunu dile getiren Mustafa Ali Sivişoğlu, “Ekonomilerin büyüklüğünden ziyade, düşük yaşam maliyetleri, emeklilik sonrası yaşam için daha uygun bir ortam oluşturuyor. Ayrıca emeklilere sunulan fırsatlar da ülkelerin emekliliğe yaklaşımlarını belirliyor. Örneğin emekli maaşı ve sağlık hizmetlerindeki zorluklar sebebiyle emeklilik için uygun olmayan ülkeler arasında Polonya öne çıkıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x