ABD tarihinde bir ilk: Joe Biden, grevdeki otomotiv işçilerini ziyaret etti

T24 Dış Haberler

ABD Başkanı Joe Biden, dün Michigan’da grevde olan otomobil işçilerinin grevine katıldı. Biden, işçilerin yüzde 40’lık ücret artışı talebini destekledi ve işçilerinden “aldıklarından çok daha fazlasını hak ettiklerini” söyledi. 

Biden’ın ziyareti, bir ABD başkanının grevdeki işçileri ilk ziyaret edişi oldu. Ziyaret, Cumhuriyetçilerin başkan adayı ve eski başkan Donald Trump’ın Michigan’daki otomobil işçilerine yapacağı konuşmadan bir gün önce gerçekleşti. 

General Motors’a ait Belleville’in Michigan’daki bir parça dağıtım merkezindeki eyleme katılan Biden, 2009 yılında ABD’li otomobil üreticilerini kurtarmak için yapılan ve ücret kesintilerini de içeren devlet yardımına atıfta bulunarak “Şirketlerin başı dertteydi, şimdi inanılmaz derecede iyi durumdalar. Ve tahmin edin ne oldu? Siz de inanılmaz derecede iyi durumda olmalısınız. Buna sadık kalın” dedi. 

Biden, “Kazandığınızı hak ediyorsunuz. Ve şu anda aldığınız ücretten çok daha fazlasını hak ettiniz” ifadelerini kullandı. Biden ayrıca işçilerin CEO maaşı zammına denk yüzde 40’lık ücret artışı talebini de desteklediğini açıkladı. 

Otomobil şirketi kaynakları, Biden’in yüzde 40’lık ücret artışını desteklemesinin sendika ile uzlaşmaya varılmasını zorlaştırabileceğini söyledi. Ayrıca Tesla’nın sahibi Elon Musk, X platformundan yaptığı açıklamada, yüzde 40’lık talebin ve daha kısa çalışma saatlerinin şirketleri iflasa sürüklemek için “kesin bir yol” olduğunu söyledi. 

Sendika Başkanı: Tarihi bir an

Grevin başındaki The United Auto Workers’ (UAW) Başkanı Shawn Fain, Biden’ı havalimanında karşıladı ve ona siyah bir beyzbol şapkası hediye etti. 

Biden’ın ziyaretini “zamanın tarihi bir anı” olarak nitelendiren Fain, CEO’ları kârı alıp işçileri “kırıntılar için savaşmaya” terk etmekle suçladı. Fain, “Sayın Başkan’a bizimle birlikte ayağa kalkmaya geldiği için teşekkür ederiz. Başkanın işçi sınıfı için doğru olanı yapacağını biliyoruz” dedi. 

ABD’de işçiler, otomobil üretiminin Üç Büyükler’inde grev başlattı: Ford, Jeep ve Chevrolet marka araçların kamyonet üretimi duracak

UAW işçileri bu ay General Motors, Ford ve Chrysler’in ana şirketi Stellantis’e karşı CEO’ların maaş artışlarına uygun ücret artışları, daha kısa çalışma haftaları ve sektör elektrikli araçlara doğru ilerlerken iş güvenliği talepleriyle grevlere başlamıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x